2015./2016.gada sezona teātrī

Nu ko, teātra sezona tuvojas izskaņai. Jānoskatās vēl tikai viena izrāde. Un kā gan beigšu sezonu, ja neizvērtēšu savas mīļākās izrādes un aktierus, kuri mani ir aizkustinājuši un sasildījuši sirdi. Atkal neesmu redzējusi nevienu Liepājas teātra izrādi. Valmieras teātrī redzēta tikai viena. Daugavpils un Krievu teātri arī esmu atstājusi novārtā. Bet visu jau nevar…

Mazās formas izrādes:

‘’Melnā sperma’’ Ģertrūdes ielas teātris. Tā noteikti ir visspēcīgāk atmiņā palikusī izrāde. Aktieri, vēstījums, režija, kostīmi, pat scenogrāfija. Patika viss. Un veids, kā tā iebliež, pamodina. Nesaku to bieži, bet šis ir iestudējums, kas vienkārši jāredz.

‘’Lielā melu burtnīca’’ Dailes teātrī. Izrāde, kas, manuprāt, nav pienācīgi novērtēta. Tā kā uz Dailes teātri tik bieži neeju un esmu secinājusi, ka tas vienkārši nav mans sirds teātris, man šis iestudējums bija liels pārsteigums. Beidzot, beidzot teātrī citi aktieru salikumi, uzķerta atmosfēra kā grāmatā. Un arī šī izrāde man atstāja spēcīgu nospiedumu. Es tikai patiesi nesaprotu, kāpēc daudziem nepatīk. Tikai tāpēc, ka nomainās viens pārslavēts aktieris(viņš nemaz nebūtu bijis piemērots tai lomai)?

‘’Gruzona ehinokaktuss’’ Dirty Deal teatro. Šī bija mana pirmā iepazīšanās ar DDT, un iespaids bija vairāk nekā pozitīvs. Redzēju pirmizrādi, un izrāde bija tik ‘’gatava’’. No teātra tovakar izgāju priecīga un kārtīgi izsmējusies(par spīti tam, ka biju stipri saaukstējusies).

‘’Andrievs Niedra’’ Dirty Deal teatro. Fantastisks informācijas avots, ar humoru un brīnišķīgiem aktieru darbiem. Nebiju gaidījusi, ka man tik ļoti, ļoti patiks šī izrāde. Tā bija mans mazais pozitīvais pārsteigums.

Lielās formas izrādes:

‘’Uguns un nakts’’ Nacionālajā teātrī. Šo izrādi esmu paspējusi jau noskatīties trīs reizes. Esmu laikam jau galīgi sajukusi prātā… Ar katru reizi ieraudzīju jaunas nianses. Opera un spēcīgie Raiņa vārdi radīja mazliet pārpasaulīgu sajūtu. Un Guna Zariņa!

‘’Asins kāzas’’ Nacionālajā teātrī. Par šo izrādi var mierīgi teikt – teātra maģija. Tā sajūta, ka sēdi uz skatuves un ka teātra zāle ir kā scenogrāfija. Lai gan izrādei ir daži trūkumi, tas nemazina pamatīgumu. Uz ziemas pusi noteikti iešu vēlreiz skatīties, jo šim iestudējumam ir vairāki slāņi. Jutu, ka aktieriem ir vairāk jāiespēlējas, lai būtu punktiņš uz i. Šajā izrādē ir visu laiku jākoncentrējas un jādomā līdzi. Ir daudz zemteksti, simboli un jautājumi, kuri nav īsti atbildami. Jā, šis iestudējums ir īpašs…

‘’Lidojošā klusuma darbnīca’’ Jaunajā Rīgas teātrī – tas bija baudījums sirdij un dvēselei. Silts, skumjš, profesionāls iestudējums.

Izrādes, kas nepatika, nepārliecināja:

‘’Gaidot Gintu’’(ĢIT), ‘’Trīs māsas’’(DT),’’Frankenšteins’’(DT),‘’Cilvēks, kas smejas’’(NT),’’Laulības dzīves ainas’’(DT).

Labākie aktieri:

Guna Zariņa ‘’Uguns un nakts’’ Spīdolas loma. Man liekas, man nekas vairāk nav jāsaka, kā vienkārši- Latvijas labākā aktrise.

Raimonds Celms ‘’Svina garša’’ Matīsa loma. Viņam piemīt ļoti liels skatuves šarms un pārliecība par sevi. Šī gada labākais un lielākais atklājums. Par Celmu vēl būs jādzird.

Uldis Anže ‘’Uguns un nakts’’ Lāčplēša loma. Vairāk gan šāda veida lomas spēlēt viņam vairs nevajadzētu,bet šī loma Anžes lomu sarakstā ir nozīmīga.

Arturs Krūzkops ‘’Uguns un nakts’’ Kangara lomā un Marks ‘’Pēc beigām’’. Aktieris, kurš ir spējīgs iemiesoties visdažādākajos tēlos un nospēlēt to tā, ka vienmēr noticēšu.

Uldis Siliņš ‘’Zēns’’ Klaudio loma un ‘’Asins kāzas’’ Mēness loma. Aktiera ceļa meklējumi, patiesums, sirsnība.

Artūrs Dīcis ‘’Lielā melu burtnīca’’ Brāļa Lūkasa loma. Beidzot viņam tikusi arī kāda jauna un citāda loma! Talantīgs un patīkams aktieris, tikai, manuprāt, Dīcim dod pārāk vienveidīgas, neizteiksmīgas lomas, bet brālis Lūkass viņam ir izdevies lieliski!

Madara Botmane ‘’Svina garša’’ Tamāras loma un ‘’’Pēc beigām’’ Luīzes loma. Madara ir spēcīgi interesanta aktrise ar nākotnes ceļu.

Valdis Lūriņš ‘’Ak, tētīt…’’ Andrē loma. Aizkustinoša profesionalitāte šajā tik sociāli smagajā vēstījumā.

Un jaunie aktieri – Reinis Boters, Āris Matesovičs, Kārlis Tols, Jānis Kronis – neaizmirstami un uzrunājoši ar savu enerģiju, aizrautību, savdabību. Sekošu viņu darbībai.

Šī sezona ir bijusi ļoti kvalitatīva ar daudziem veiksmīgiem iestudējumiem. Katrs var atrast savai gaumei piemērotu izrādi. Īpaši priecēja Nacionālais teātris, kurā valda aktieru daudzveidība, saturīgas lugas ar svarīgiem vēstījumiem, gaumīgi koncerti/ izklaides ‘’gabali’’. Beidzot arī iepazinu Dirty Deal teatro un Ģertrūdes ielas teātri, kas kopumā atsvaidzina ar citādiem iestudējumiem. Zviedru teātri Dramaten gan mazliet šogad atstāju novārtā. Redzēju tikai kādus septiņus rudens iestudējumus(patika man gandrīz visi). Lai jauka vasara un lai visi radošie cilvēki labi atpūšas, uzkrāj spēkus nākošai sezonai!

zale2(1).jpg

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s