‘’Uguns un nakts’’ Nacionālajā teātrī

„ Uguns un nakts” man ir atklājusi pilnīgi citu pasauli. Biju uz izrādi 12.septembrī, tieši dienā, kad Rainis nomira. Priekšpusdienā biju Raiņa kapos, ciemos pie Raiņa un Aspazijas. Noliku puķītes, svecītes un kādu laiku pasēdēju saules apspīdētajā miera templī. Un vakarā devos uz izrādi.
‘’Uguns un nakts’’ beidzot ir izrāde Eiropas līmenī, ar atmosfēru un gatavību. Lai arī tikai otrā izrāde, tad ļoti ‘’gatava’’, ko, diemžēl, Latvijā bieži nevar redzēt. Iespējams, to veidoja arī režisora pieredze darbā ārzemēs. Kad aizkars vērās vaļā, jutu-tas būs kas Liels, un tā arī bija. Pirmais cēliens bija vairāk pasakains, mistisks, nepieejams un it kā tukšs. It kā mūs sagatavotu kam nopietnam. Izrāde līdzīga operu iestudējumiem, kas iederējās kontekstā. Scenogrāfija tuvināta un ļoti koncentrēta. Otrais cēliens ar savu mērķtiecīgo kāpinājumu jau paņēma pilnīgi savā varā, un izrādes beigās asaras vairs nespēju noturēt.
Guna Zariņa ir spīdoša Spīdola visburtiskākajos vārdos. Katrs viņas izrunātais vārds skaidri saprotams un izrunāts. Nevienu citu aktrisi nevaru iedomāties Spīdolas lomā. Katra sejas kustība, spēks, daile. Ārkārtīgi talantīga aktrise. Viena no visvislabākajām. Uldis Anže lielisks Lāčplēsītis. Brīnišķīgi parādīja Latvijas vīrieti vidējo. Ar labu un naivu sirdi, bet gļēvs, truls un klausa tikai pavēlēm, kļūstot fanātisks. Vajadzība pēc sievietes -mātes klēpja un neizlēmība. Laimdota ir vieslielākais ļaunums, jo ārēji ir labā, mīļā Laimdotiņa, bet iekšēji grib tikai varu, mantu un labi izskatīties. Maijai Doveikai tas brīnišķīgi izdevās. Gundars Grasbergs ar jaunu eleganci, vieglumu un citu tēla raksturojumu! Kangars bija cilvēcīgs, viltīgs un smalks.
Izrāde ieved citā dimensijā. Raiņa dimensijā un Lielumā. Sajūta, ka izrāde dzīvo citā pasaulē un, ja esi gatavs, paķer tevi līdzi. Jau vairāk nekā pirms 100 gadiem Rainis visu bija sapratis par Latviju, kad tās vēl nebija. Diemžēl, Latvijai nav nākotnes. Liela, liela bezcerības sajūta. Ja Latvija nejūt, ka vajag ko racionāli mainīt, tad es nezinu, cik dziļi tā ir iebridusi purvā.
Izskatās, šim 2015.gada „Uguns un nakts” iestudējumam Kosmoss devis svētību : drosme Nacionālajam teātrim iestudēt , režisora Viestura Kairiša gara un profesionalitātes briedums palīdzēt Rainim beidzot tikt sadzirdētam, saredzamam un saklausāmam, Gunas Zariņas ģeniālā Spīdola. Un tā ir iespēja katram mums, kurš gatavs, ar šo brīdi sākt mainīties uz augšu.

xlarge_3672

2 komentāri par “‘’Uguns un nakts’’ Nacionālajā teātrī

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s