2014./2015.gada sezona teātrī

Teātru sezona sāk tuvoties izskaņai, un centīšos no redzētajām izrādēm izvēlēties savas mīļākās izrādes(lielā un mazā forma), labākais aktieris/aktrise. Šogad, tāpat kā pagājušogad, neesmu redzējusi Liepājas un Valmieras teātra izrādes. Toties atradu un atklāju Jauno Rīgas teātri, kur izbaudīju jau sen iestudētas izrādes, tāpēc tās arī var ietekmēt manu izvēli. Turpinu dziļāk iepazīt arī zviedru teātri Dramaten. Protams, uz visām izrādēm nav iespējams aiziet.
Mazās formas izrāde/izrādes:
‘’Māceklis’’ Jaunajā Rīgas teātrī Talsu ielā. Izrāde par reliģiju un cilvēka izvēlēm. Tikai trīs aktieri- Gatis Gāga, Elita Kļaviņa un Vilis Daudziņš vien dažās sekundēs pārtop par citiem tēliem. Izrāde, kuru atceros pat pēc gandrīz trīs mēnešiem.
‘’Kontrabass’’ Jaunā Rīgas teātra Mazajā zālē. Monologs, Gatis Gāga, kontrabass un mūzika. Un kārdinošā ceptās olas smarža.
‘’Ugunsgrēki’’ Dailes teātra Mazajā zālē. Izrāde par karu, cietsirdību un sakņu meklēšanu.
‘’Lēnprātīgā’’ Dailes teātra kamerzālē. Spēcīgi, smalki un sāpīgi.
Izrādes, kuras man nepatika/ nepārliecināja: ‘’Visas viņas grāmatas’’ Dailes teātra kamerzālē, ‘’Equus’’ Dailes teātra mazā zāle. Mākslotība, pārspīlētība, aktiera vienveidība.
Lielās formas izrāde/ izrādes:
Lielajās zālēs, manuprāt, šosezon nebija pārāk veiksmīgas izrādes(vismaz tās, kuras es redzēju), iepazinos ar iepriekšējo sezonu izrādēm.
‘’Aspazija. Personīgi’’ Jaunajā Rīgas teātrī. Izrādē, kurā jāieklausās un jāiedziļinās. Stilistiski tīrs, patiess garīguma vēstījums. Mani aizkustināja līdz katrai dvēseles daļiņai.
‘’Vīnes meža stāsti’’ Nacionāla teātra lielā zāle. Skaidri, atklāti, skaisti.
Izrādes, kuras man nepatika/ nepārliecināja: ‘’Raiņa sapņi’’ Nacionālā teātra lielā zāle, ‘’Bovarī kundze’Dailes teātrī, ‘’Vakariņas ar Elvisu’’ Dailes teātrī.
Labākais aktieris/aktieri:
Gatis Gāga ‘’Kontrabass’’, ‘’Māceklis’’. Redzēju viņu vairākās izrādēs, un katru reizi viņa tēlojumā pamanīju jaunas nianses, šķautnes, krāsas, un katra loma kļuva dzīva, viņa vēstītajam stāstam noticēju un dzīvoju līdzi.
Uldis Anže ‘’Vīnes meža stāsti’’, ‘’Svētku laika pārpratumi’’ pārliecinošs, spēcīgs, nepārspīlēts, viltīgs un patiess.
Pieminēšu arī Andri Keišu, lai gan neredzēju viņu nevienā šīs sezonas iestudējumā, bet gan daudzos citu gadu iestudējumos.
Labākā aktrise/ aktrises:
Baiba Broka ‘’Aspazija. Personīgi’’ Apbrīnojama aktrise, kuras ikviena loma ir meistardarbs, kura spēj būt Aspazija vismaz trīs atšķirīgos vecuma posmos.
Elita Kļaviņa ‘’Māceklis’’. Šogad iepazinu patiešām vienu no spēcīgākajām aktrisēm visā Latvijā. Paldies viņai par darbu un emocijām.
Ilze Ķuzule- Skrastiņa ‘’Ugunsgrēki’’, ‘’Bovarī kundze’’. Aktrise, kura vienmēr cenšas atrast ko jaunu un ieliek darbu katrā lomā.
Sezona kopumā bija interesanta, un mani apvāršņi paplašinājušies. Pašlaik visspēcīgāk mani uzrunā Jaunais Rīgas teātris, jo esmu mazliet nogurusi no citur ne tikai jūtamās, bet skaidri redzamās izrāžu ražošanas, aktieru pārslogošanas. Dailes teātrim noderētu padomāt, kā viņi noslogo savus aktierus. Nacionālais teātris sācis uzdrīkstēties iestudēt arī lielajā zālē eksperimentālas un viņiem netradicionālas izrādes, tā neapmierinot gadskārtējos abonementu īpašniekus, bet ieinteresējot jaunos skatītājus.
Maijā, ceriņu ziedēšanas sestdienā, kā svaiga pavasara vēja pūsma mani aplaimoja staigājamā izrāde ‘’Avotu iela’’, reālistiskās vides un teātra patiess, aizraujošs savijums. Domāju, ka tāda forma ir vērtīga gan režisoriem ,gan aktieriem, gan skatītājiem .Varu apbrīnot, ka Latvijas teātri ir tik radoši, meklējoši, garīgi stipri. Paldies par šo sezonu un ar nepacietību gaidu jauno!

pizap.com14348200441651

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s