”Equus” Dailes teātrī

Šī ir izrāde, kura uzdod dažādus jautājumus, bet nedod atbildes. Pateicoties dažiem Latvijas kritiķiem, izrāde tagad izpirkta un ažiotāža sacelta. Šoreiz nepiederu pie sajūsmas saucējiem.
Izrāde ir smaga. Ne jau tikai tēmas dēļ. Esmu skatījusies satura ziņā vēl smagākas, bet ‘’Equus’’ tieši noskaņā ir smaga un nomācoša. Izejot no teātra, gribas no sirds vienkārši drūmi nopūsties. Biju cerējusi uz ko labāku. Izrāde man kā skatītājam uzdod svarīgus jautājums. Viens no tiem ir, vai aktierus drīkst tā mocīt, plosīt? Visi saka, ka Daiņa Grūbes loma ir meistardarbs. Vai kliegšana un personīgās psihes robežas pārkāpšana ir meistardarbs? Nedomāju vis. Skatoties man viņa bija tikai žēl. Vai tad režisors jeb pats aktieris nesaprot, ka sevi ir kaut kādā veidā arī jāsaudzē un jāsaglabā robeža, ko, tēlojot psihiski traucētos, nedrīkst pārkāpt. Šādā veidā sevi mokot, ātri var notikt izdegšana, un to mēs taču neviens negribam? Lauris Subatnieks bija brīnišķīgs! Tik izsmalcinātu, ar niansēm un no sirds patiesu tēlojumu sen nebiju redzējusi. Noticēju katram viņa vārdam. Kristīne Nevarauska lieliska, Juris Žagars un Indra Briķe ārkārtīgi spēcīgi! Izrāde pati par sevi īpatnēja un mazliet mākslīga. Ja kāds pēc šīs izrādes vēlas labāk dzīvot, tad mani apņem melns, negatīvs mākonis . Latviešiem jau patīk pārāk sarežģītas izrādes ar mazu jēgu un rezultātu. Mani vairāk aizkustina no sirds īstas un stilistiski vienkārši tīras izrādes. Daži jautājumi gan mani grauž pēc izrādes noskatīšanās. Kas ir tas, kas liek cilvēkiem sajukt prātā? Ne jau vienmēr audzināšana un arī ne pats. Kas ir tas jeb drīzāk- kurš mums liek pieķerties zirgiem, kļūt reliģiskam vai iemīlēt kultūru? Ne jau mēs paši. Ne jau sakritības. Tas ir kāds augstāks spēks, kas mūsu dzīvi jau ir noteicis pirms. To mēs nezinām, un atbildes uz šiem jautājumiem nedabūšu. Bet viss arī nav jāsaprot. Jāpakļaujas liktenim un jāpieņem to, ko tev sniedz aizraušanās, cilvēki apkārt un dzīve.
Izrāde vienaldzīgus neatstāj. Kādu uzrunā, kādu ne. Mani izrāde neaizķēra un neizkustināja. Domas pa galvu pamaisās. Katram jau savs dzīves skatījums, uztvere un gaumes.

Equus-4

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s