Dramaten ”Måsen”

Manuprāt, ir ļoti svarīgi un svētīgi ik pa laikam izrauties no ikdienas rutīnas un aizbraukt, un redzēt ko citu. Un pašlaik man tas arī izdodas…
Pirms kāda laiciņa Stokholmā Dramaten redzēju fantastisku izrādi,kuru vēl joprojām nespēju nekādīgi aizmirst. Ik pa laikam atceros un aizdomājos. Aizdomājos par dzīvi kā tādu. Ko vajag ,lai mēs, cilvēki, būtu laimīgi? Kāda ir mūsu dzīves jēga? Vai mēs meklējam kaut ko jaunu jeb tikai dzīvojam, tā arī visā dzīves laikā nepamēģinot neko jaunu? Izrāde, par kuru runāju, ir ‘’ Måsen’’. Čehova ‘’Kaija’’, tikai zviedru versijā. Izrāde ir tik maģiska ar visu savu veidu. Pēc pirmā cēliena domāju:’’Izrādē nekā nav,tik garlaicīgi,pffff.’’ Pēc otrā cēliena jau mājās gāju pilnīgi šokēta,aizkustināta. Šādas emocijas pašlaik nevienā citā izrādē nekad neesmu jutusi. Manuprāt,visi jau apmēram zin lugas saturu. Īsumā- Cilvēki dzīvo savu dzīvi kādā Krievijas bagātā muižā. Ir aktrise Arkadina, un viņai ir dēls Konstantins,kas visu laiku meklē jaunas formas un vēlas kļūt par rakstnieku. Viņš neprātīgi mīl Ņinu. Vēl ir rakstnieks Trigorins,ko laikā gaitā ļoti iemīl Ņina.
Izrāde īstenībā ir panākta ar ļoti vienkāršiem paņēmieniem. Scenogrāfiju, kas ir muižas istabas, pagriež paši aktieri. Pirmais cēliens ir ieturēts ļoti klasisiki. Klasiski tērpi,scenogrāfija arī tā neko. Bet otrajā cēlienā visi ir ģērbušies džinsos,ādas jakās,nu, vārdu sakot,kā mūsdienās. Arī istaba ir moderna, ļoti gaiša, bet jau uz 2.cēliena otru pusi gaišo istabu nomaina ar ļoti tumšu bibliotēku(darbība tad notiek pēc 2 gadiem). Tas simbolizē arī to,ka pēc tiem diviem gadiem nekas labāks nav kļuvis. Konstantins savu mīlestību ir zaudējis, un arī dzīves jēga viņam ir zudusi. Dvēselē viņam ir pilnīgs tukšums. Luga ir ļoti skumja un sāpīga, un režisore( dāniete Vibeke Bjelke) to ir fantastiski panākusi. Ar tādu iekšējo psiholoģiju un smeldzi! Lugas beigās Konstantins nošaujas, un tālumā var dzirdēt tikai šāviena skaņu,bet šoreiz ‘’ Måsen’’ režisore ir likusi ļoti lielu akcentu uz Konstantinu, un tāpēc beigās izrādē režisore ir parādījusi viņa iekšējās ciešanas un pārdzīvojumus. Konstantinam nekas nav vairs palicis,viņš jūtas tik bezpalīdzīgs,tik iekšēji kails ,un to arī tad parādīja ar viņa izģērbšanos. Vēl ļoti spēcīga aina bija dēla Konstantina un mātes saruna 2.cēliena sākumā. Tā bija satriecoši aizkustinoša un spēcīga.
Vislabākie aktierdarbi bija Christoffer Svensson(Konstantins),Stina Ekblad(māte un aktrise Arkadina)un Rebecka Hemse(Mašja). Christoffer mani ar katru izrādi aizvien vairāk pārsteidz. Viņam ir tik milzīgs talants un tāds spēks,kad spēlē uz skatuves! Arī Stina ir ļoti laba aktrise. Pateicoties tieši viņiem abiem, izrāde bija tik reāla un tik ārkārtīgi spēcīga.
Tas,ko izrāde mums pastāsta, tieši tagad ir tik aktuāli – kā atrast mākslā jaunas formas? Kā atrast dzīves jēgu? Vecie nevēlas dot vietu jaunajiem,mīlestība dzīvē ir tik ļoti svarīga.Un atkal jau kuro reizi mums parāda,kas notiek ,ja bērni nav dabūjuši mātes mīlestību. Arkadina Konstantinu nekad nav īsti atbalstījusi. Kad viņš mēģina kaut ko radīt, tad viņa visu viņam svarīgo noniecina. Un ,kad Konstantins ir tik izmisis un saka:’’Man taču neviena vairs nav cita kā tu!’’,tad māte viņu pēc mirkļa pilnīgi noliek gar zemi, sakot:’’Tu esi NEKAS! Pilnīgi nekas!’’.Un, ja arī viņam mūža mīlestība ir zudusi,kas Konstantinam daudz atliek? Arī neviens īsti neizprot viņa lugas un romānus. Tas viss iedzen baismīgā strupceļā.
Izrāde uz mani ir atstājusi milzīgu iespaidu un, manuprāt,katram būtu jāredz šī izrāde. Vienalga, kāda tautība tu esi,vienalga vai tu saproti zviedriski vai ne. ‘’ Måsen’’ir meistardarbs,kuru noskatoties tik ātri neaizmirst, jo uz 1896.gadā pirmoreiz iestudētās lugas pamata ir izveidots bagātīgi spēcīgs mūsdienu stāsts, kurā katrs atradīs sev svarīgāko ziņojumu, jo iestudējums ienāk skatītāja zemapziņas dzīlēs.
Es pat nebrīnīšos, ja kādu dienu Stokholmā aiziešu uz šo izrādi otrreiz…
MSN_press16_960x0

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s